Попович І. С. Феноменологія соціальних очікувань особистості

Проблема. Українська держава вже понад два десятиріччя перебуває у вирі перманентних реформ, змін, нововведень. Ці процеси знайшли відображення у всіх сферах людського буття: політиці, економіці, культурі, ідеології, освіті та науці. Соціально-політична ситуація, бажання здобути краще майбутнє докорінно змінюють соціальне поле, соціально-психологічну реальність, які є вихідними, основоположними чинниками соціальних очікувань особистості. Якісно нова соціально-психологічна ситуація, патріотичні настрої населення України, готовність діяти в складних, екстремальних ситуаціях зумовлені складністю та суперечливістю перебігу процесів політичного, економічного, суспільного та духовного життя. Вони є важливими змістовими складниками становлення громадянина Української держави. Розвиток національної освіти полягає передусім у спроможності забезпечити Україну високоосвіченими, інтелігентними, соціально зрілими і творчо спрямованими фахівцями, які будуть працювати на благо країни і дбати про її цілісність, процвітання та утвердження як рівної у колі розвинених демократичних держав світу. Україні потрібні фахівці-професіонали, здатні колективно, спільно з групою вирішувати завдання, прогнозувати перебіг подій, миттєво реагувати на зміни сьогодення, оперативно діяти в екстремальних ситуаціях, упроваджувати інноваційні, прогресивні технології.

У контексті цих завдань цілком закономірним є посилення уваги сучасної освіти до вивчення соціально-психологічної теорії, дослідження суб’єктивної реальності людини, феноменології соціально-психологічних явищ. Соціальні очікування були і досі залишаються тією науковою категорією, глибинний зміст якої огорнутий таємничістю, загадковістю, навіть деякою містичністю. Людині завжди хотілося передбачити, спрогнозувати перебіг подій, зазирнути в майбутнє. Кожна людина на щось сподівається, надіється, чогось очікує, чекає. Соціальними очікува­ннями, сподіваннями наповнена кожна мить людських взаємин, стосунків, конфліктів та людського буття загалом.

Дослідження феноменології соціальних очікувань особистості продовжує наукові пошуки автора [1] і є спробою розкрити феномено­логічну природу соціальних очікувань як одного з найважливіших та маловивчених психологічних феноменів. Намагання розібратися в неймовірно складному трактуванні визначень, змістових параметрів та психологічних особливостей соціальних очікувань має зрештою внести, на наш погляд, ясність та однозначність у трактування і дослідження феномена соціальних очікувань особистості. У нашому доробку – низка наукових пошуків, пов’язаних із досліджуваним феноменом як базовим психологічним механізмом саморегуляції поведінки особистості, його впливом на ефективність міжособової взаємодії, особливостями людських взаємин, дослідже­нням психологічних особливостей соціальних очікувань. Наразі наш науковий інтерес привернула проблема феноменології соціальних очікувань особистості, а саме феноменологічний метод дослідження соціальних очікувань особистості. Виникла нагальна необхідність з’ясувати місце і роль феноменологічного методу дослідження соціальних очікувань у розмаїтті інших методів та прийомів вивчення соціальних очікувань особистості. З огляду на висвітлені міркування очевидною є теоретична і практична актуальність запропонованої теми дослідження.

pdf-icon

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *